صنعت پلی اتیلن
Rate this item
(0 votes)

 دلایل استفاده از مواد خودرنگ سیاه پلی اتیلن

 

امروزه، استفاده از مواد پلی­ اتیلنی (PE) در شبکه‌ها و سیستم‌های آب­رسانی تحت فشار و گازرسانی رشد فزاینده‌­ای داشته است. طبیعی است این رشد چشم­گیر در صورتی دوام خواهد یافت که در گذشت زمان شاهد استفاده از فناوری­‌های جدید در تولید مواد اولیه، فرایند ساخت و روش­‌های اتصال این گونه لوله‌ها در صنعت آبرسانی و گازرسانی باشیم.

در راستای هدف فوق – با رویکرد مواد اولیه – شاهد تولید گونه‎های متفاوتی از پلی­ اتیلن بوده ­ایم که نسل سوم از این سیر رو به رشد، مواد PE100 می­باشند. این مواد از سال 1990 در اروپا به عنوان نوعی مناسب در صنعت لوله مطرح گردیده است. در این مقاله به این موضوع اشاره خواهیم کرد که چرا آمیزه­­ی (compound) پلی­ اتیلن انتخاب می­کنیم؟

 

 

 

آسان­ترین راه برای هر تولیدکننده بسپار (پتروشیمی)، تولید بسپار به صورت دانه خام (گرانول بدون افزودنی) است که می­تواند برای کاربردهای متنوع شامل لوله ­های تحت فشار مورد استفاده قرار گیرد و در نهایت این مواد در اختیار تولیدکنندگان پایین دستی به منظور اضافه نمودن مستربچ­های رنگی در هنگام تولید محصولات خود، قرار می­گیرد.

بنابراین چرا همه اعضای انجمن PE 100 در دنیا، تمایل دارند از آمیزه­ آماده بدون استفاده از مستربچ (به اصطلاح بازار خودرنگ) برای تولید لوله­ های تحت فشار استفاده کنند؟

به بیان ساده می­توان گفت، تولیدکنندگان لوله با استفاده از آمیزه­، با کمترین تلاش و زحمت می­توانند سطح رضایت بیشتری در کیفیت و کارایی را در مشتری ایجاد کنند.

 

پایداری سامانه ­های لوله­ گذاری

 

لوله­ های پلی ­اتیلن تحت فشار اساسا به منظور کاربرد در زیر خاک برای مدت طولانی (بیش از 100 سال) طراحی شده­‌اند.

در واقع نصب لوله در زمین پرهزینه­ ترین بخش عملیات (معمولا 90- 85 درصد هزینه­ های پروژه) محسوب می­شود. بنابراین مهندسین گاز یا آب به دنبال لوله­ هایی با طول عمر بیشتر در پروژه­ ها هستند.

اطمینان و آرامش خاطر از محصول (لوله) بادوام زمانی حاصل می­شود که دوده یا رنگدانه به درستی در بستر بسپار پراکنش یابد.

 

 

روش استفاده از آمیزه­‌ی آماده PE

این روش در اروپا با موفقیت به کار برده شده است و منجر به نفوذ گسترده PE در صنایع آب­رسانی و گازرسانی گردیده است. به طوری که لوله­ های جدیدا نصب شده در صنایع گازرسانی حدود 100% و در صنایع آب­رسانی 70% ، از آمیزه­ های آماده تولید شده ­اند.

لوله ­های تولید شده در اروپا الزاماتی را رعایت می­کنند که به تولید لوله­ های با کیفیت با تمام خواص کلیدی برای داشتن عمر طولانی و بدون نشتی، منجر می­شود. این الزامات در استانداردهای ISO 4437 برای لوله­ های گاز وISO 4427 برای لوله­ های آب آورده شده است. درجه پراکنش دوده یکی از بخش­ های اساسی این استاندارد است.

این الزامات سخت­گیرانه هستند، بدین صورت که حداقل ضریب طراحی برای لوله­ های گاز 2 و برای لوله­ های آب 25/1 در نظر گرفته شده است. این کار، کیفیت زیاد لوله را در قیمتی معقول تضمین می­کند.

 

 

منبع :http://www.iranpolymer.com

 

4 comments

 • Comment Link راحله زندی راحله زندی Tuesday, 10 April 2018 05:52

  مواد بروج از بهترین مواد اولیه پلی اتیلن میباشد و بروج بهترین مواد اولیه را برای تولید انواه لوله و مخصوصا لوله تک جداره پلی اتیلن را فرموله و تولید میکند.این مواد به صورت خودرنگ است ولی تهییه این مواد به سختی و با مشکلاتی مواجه است که بازرگانان ایرانی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و هزینه های اضافی بر دوش آنها تحمیل میکند که این امر باعث افزایش هزینه نهایی قیمت محصولات برای مصرف کننده می شود.

 • Comment Link امید رضایی امید رضایی Sunday, 18 March 2018 05:59

  مواد پلی اتیلن مشکی برای تولید لوله پلی اتیلن بسیار عالی است
  طبق تجربیات اینجانب لوله پلی اتیلن تولیدی با مواد مشکی پلی اتیلن از خواص مکانیکی عالی برخوردار است و میتواند سخت ترین آزمایشها را با موفقیت پاس کند و بنظر من در پروژه های حساس و پرفشار و مکانهایی که لوله تحت استرس عوامل محیطی غیر متعارف ( مانند دریا ) است از مواد مشکی برای تولید لوله پلی اتیلن استفاده نمائید
  اکثرا این مواد پلی اتیلن مشکی دارای گواهینامه بهداشت نیز هستند و برای انتقال آب شرب نیز مناسب است و طول عمر بسیار بالایی دارند.

 • Comment Link موسی‌زاده موسی‌زاده Saturday, 23 December 2017 07:37

  مواد تولیدی پلی اتیلن تولیدی که توسط پتروشیمی داخلی , جملگی مواد سفید بوده و بصورت سیاه نمیباشند و حتی مواد پایپ گرید نیز سفید تولید میشود هنگام تولید مستربچ به آنها اضافه میشود. لوله های تولیدی توسط مواد داخلی از کیفیت حداکثری برخوردار نیستند حتی اگر مراحل تولید در بهترین شرایط ممکن و ماشین آلات مدرن انجام شده باشد

 • Comment Link معصوم پور معصوم پور Saturday, 23 December 2017 07:28

  مواد پلی اتیلن خودرنگ ( سیاه ) پایپ گرید که برای تولید لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرار میگیرد در ایران تولید نمیشوند و بتازگی تعدادی از پتروشیمها اقدام به تولید این مواد کردند که هنوز به صورت عمده تولید و به بازار عرضه نشده است
  با توجه به اینکه لوله پلی اتیلن در پروژه های حساس و زیربنایی مورد استفاده قرار میگیرد , استفاده از مواد اولیه با کیفیت و عالی از واجبات این صنعت میباشد که تهیه مواد اولیه از بزرگترین مشکلات پیش روی تولید کنندگان میباشد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن پايگاهي با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای سایت مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.