صنعت پلی اتیلن
Rate this item
(0 votes)

مواد سفید لوله پلی اتیلن

مواد پلی اتیلن به صورت طبیعی و خالص به رنگ سفید ( بدون رنگ ) و به شکل گرانول می‌باشند که بوسیله افزودنی‌های مجاز ( پیگمنت‌‌های معدنی و یا مستربچ ) به رنگ مورد نظر در می‌آیند و این رنگ و نوع افزودنی بنا به کاربردشان و محصولی که قرار است توسط آن مواد تولید شود متفاوت است.
لوله پلی اتیلن به رنگ مشکی تولید می‌شود و از دو نوع مواد برای تولید آن بکار برده می‌شود , در حالت ایده‌آل مواد پلی اتیلن مشکی می‌باشد و این مواد پلی اتیلنی در پتروشیمی به صورت مشکی و یا Black تولید می‌شود و این مواد از نظر مقاومت و خواص مکانیکی و پراکنش دوده در حالتی بسیار عالی و با ضریب اطمینان بالا قرار دارد . متاسفانه مواد پلی اتیلن مشکی در ایران تولید نمی‌شود و در حال حاضر به صورت آزمایشی و جهت تحقیقات در برخی از پتروشیمی به صورت بسیار اندک و بصورت آزمایشگاهی تولید شده است که هنوز به مرحله تولید انبوه و تجاری نرسیده است . شرکت بروج امارات یکی از برترین و معروفترین تولید کنندگان پلی اتیلن مشکی در منطقه می‌باشد که کیفیت مواد پلی اتیلن بروج به تائید تمامی ادارات گاز و آب و فاضلاب ایران و سازمانهای مختلف بین‌المللی رسیده است و مجوز استفاده در حساس‌ترین پروژه‌ها را به صورت لوله پلی اتیلن را دارد.
مواد سفید پلی اتیلن در گریدهای مختلف pe100 و pe8- تولید میشود و گرید EX3 برای تولید لوله‌های پلی اتیلنی بکار میرود ( البته شاخصه‌ها و مشخصات مواد پلی اتیلن هر پتروشیمی با پتروشیمی دیگر متفاوت است و جدول مشخصات مواد پلی اتیلن را از سایت‌های پتروشیمی‌ها می‌توانید تهییه کنید.)
لوله‌های پلی اتیلن طبق استاندارد باید مشکی باشند خواه با مواد پلی اتیلن سفید تولید شود و یا با مواد مشکی ! در فرآیند تولید لوله پلی اتیلن مواد سفید را با مقادیری دوده ( مستربچ ) مخلوط می‌کنند. این دوده یا کربن به صورت مستربچ قبل از تزریق مواد به اکسترودر طبق فرمولی دقیق باید با یکدیگر مخلوط شوند .طبق استاندارد تولید لوله‌های پلی اتیلن تمامی خطوط تولید لوله پلی اتیلن به تجهیزی بنام گراویمتریک باید مجهز باشند که وظیفه آن توزین و مخلوط نمودن مواد اولیه و مستر بچ می‌باشد و سیستم گراویمتریک هرچه مدرن‌تر , دقیق‌تر و دارای مخازن بیشتری باشد مواد با دقت و ظرافت بیشتری مخلوط می‌شوند و لوله پلی اتیلن تولیدی از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود و در آزمایشات پراکنش دوده به صورت یکنواخت قابل مشاهده است.

مواد پلی اتیلن سفیدمواد سفید لوله پلی اتیلن نسبت مواد مشکی پلی اتیلن از مقاومت مکانیکی و طول عمر پائین‌تری برخوردار است و توصیه می‌شود برای لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی , آبیاری ,در انتقال آب در کاربری‌های موقت و برای انتقال سیال با فشار پائین از آنها استفاده شود

مواد مشکی پلی اتیلن

 

2 comments

 • Comment Link شبنم شاه‌مرادی شبنم شاه‌مرادی Wednesday, 04 April 2018 04:11

  مواد پلی اتیلن سفید برای تولید لوله مناسب نیست و با آن میتوان تنها برای تولید لوله پلی اتیلن با کاربری آبیاری کشاورزی که از حساسیت بالایی برخوردار نیست استفاده کرد. و پتروشیمی‌های داخل باید سعی نمایند کیفیت و فرمول مواد پلی اتیلن سفید خود را بالا ببرند . از این مواد پلی اتیلنی در تولید لوله استفاده زیادی میشود و ارتقا کیفیت مواد اولیه باعث تولید محصولات باکیفیت‌تر شده و در نهایت به اقتصاد و صنعت کمک شایانی مینماید.

 • Comment Link پارسا بهرامی پارسا بهرامی Wednesday, 04 April 2018 04:06

  با سلام
  امیدوارم پتروشیمی‌های داخلی امسال مواد پلی اتیلن مشکی را تولید و به بازار عرضه نمایند تا وابستگی تولید کنندگان به واردات و رابطه تنگاتنگ مواد مشکی پلی اتیلن به دلار حل گردد.
  نرخ دلار و عدم ثبات قیمت ارز و وارداتی بودن مواد پلی اتیلن PE100 مشکی یکی از مشکلاتی است که تولید کنندکان و مصرف کنندگان این مواد با آن مواجه هستند و باعث زیان های شدیدی در بین تولید کنندگان شده است.
  امید است با درایت و دلسوزی افراد ذیربط شاهد برطرف شدن این مشکلات باشیم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن پايگاهي با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای سایت مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.